Jak sprawdzić BIK?

ikona raport bik

Co to jest BIK?

Jest to instytucja, która gromadzi i udostępniania dane dotyczące Twojej historii kredytowej. Zadaniem BIK jest administrowanie takimi danymi oraz ich udostępnianie do analizy instytucjom finansowym. Biuro Informacji Kredytowej przetwarza zarówno pozytywne informacje przekazywane przez poszczególne instytucje, jak i te negatywne. Więcej informacji możesz znaleść na stronie www.bik.pl

W BIK przechowywana jest więc informacja na temat Twojej wiarygodności kredytowej. Warto ją poznać.

raport bik

Czy jestem w BIK?

Jeśli brałeś kredyt lub pożyczkę to taka informacja będzie widoczna w bazach BIK. Kredyty regulowane terminowo budują Twoją pozytywną historię kredytową, natomiast zobowiązania spłacane z opóźnieniem wpływają na nią negatywnie. W ten sposób budowana jest ocena punktowa. Jeśli chcesz ją sprawdzić zarejestruj się na stronie BIK. Tam możesz pobrać raport, w którym sprawdzisz swoją historię kredytową.

Podsumowująć, biorąc kredyt trafiasz do BIK. Twoja wiarygodność kredytowa zaczyna być budowana. Warto więc spłacać zobowiązania terminowo, aby Twoja punktacją była jak największa.

ocena punktowa BIK

Czym jest ocena punktowa?

Ocena punktowa, czyli tzw. scoring polega na określeniu wiarygodności kredytowej. Twój profil kredytowy jest porównywany z profilami innych Klientów banków. Czym bardziej Twoj profil podobny jest do profilu Klientów spłacających zobowiązania terminowo, tym lepszy masz scoring.

Podstawowe rzeczy o które trzeba dbać to, terminowe spłacanie zobowiązań. Nieprzekraczanie debetów na rachunkach czy kartach kredytowych.

Zalety wysokiej oceny punktowej:

  • bank może zastosować uproszczone procedury przyznania kredytu
  • możesz negocjować z bankiem korzystniejsze oprocentowanie
  • łatwiej uzyskasz kredyt
jak sprawdzic czy jestem w bik

Jakie konto wybrać przy rejestracji?

Aby sprawdzić BIK najpierw zastanów się nad rodzajem konta. Do wyboru masz Konto Podstawowe, Konto Próbne oraz Konto Premium.

Konto Podstawowe pozwala na wygenerowanie informacji ustawowej. Nie ma w niej niestety oceny punktowej. Przy rejestracji najlepiej jest wybrać Konto Próbne. Pozwala ono na wygenerowanie jednego bezpłatnego raportu z oceną punktową. Konto Próbne jest aktywowane na 60 dni. W tym czasie mamy również dostęp do Alerty BIK. Czyli SMSem dostajemy powiadomienia jak ma miejsce odpytwanie naszych danych w bazie BIK. To jest najkorzystniejszy wybór.

Podczas aktywacji konta zostaniesz poproszony o uwieżytelnienie się. Przygotuj w tym celu skan lub zdjęcie dowodu tożsamości. Inna opcja uwieżytelnienia się to podpisanie wniosku rejestracji kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Istnije również trzecia opcja, jest to odebranie listu poleconego z kodem uwieżytelniającym.

Procedura uwieżytelniania może wydawać się uciążliwa. Ma ona jednak na celu zabezpieczenie, aby nikt niepowołany nie mogł sprawdzić czy jesteś w BIK. Biorąc pod uwagę, że dane te są wrażliwe. Zasadne jest zastosowanie mocnych zasad bezpieczeństwa, podczas pobierania raportu BIK.

jak sprawdzic bik

Jak założyć konto w BIK?

Aby założyć konto w BIK, trzeba przejść na stronę bik.pl i w prawym górnym rogu kliknąć „rejestracja”. Wniosek do rejestracji w BIK dostępny jest bezpośrednio pod adresem sprawdzswojbik.pl/wniosek/

Mam nadzieję, że znalazłeś odpowiedź na pytanie jak sprawdzić BIK.

Proces pobierania raportu BIK oraz samej rejestracji nie jest skomplikowany. Powinien zająć Ci do godziny czasu w przypadku uweiżytelniania podpisem kwalifikowanym bądź kopią dowodu.

W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy.