Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

ikona raport bik

Co to jest BIK?

Jest to instytucja, która gromadzi i udostępniania dane dotyczące Twojej historii kredytowej. Zadaniem BIK jest administrowanie takimi danymi oraz ich udostępnianie do analizy instytucjom finansowym. Biuro Informacji Kredytowej przetwarza zarówno pozytywne informacje przekazywane przez poszczególne instytucje, jak i te negatywne. Więcej informacji możesz znaleść na stronie www.bik.pl

W BIK przechowywana jest więc informacja na temat Twojej wiarygodności kredytowej. Warto ją poznać.

obrazek jak sprawdzić czy jesteś w bik

Czy jestem w BIK?

Jeśli brałeś kredyt lub pożyczkę to taka informacja będzie widoczna w bazach BIK. Kredyty regulowane terminowo budują Twoją pozytywną historię kredytową, natomiast zobowiązania spłacane z opóźnieniem wpływają na nią negatywnie. W ten sposób budowana jest ocena punktowa. Jeśli chcesz ją sprawdzić zarejestruj się na stronie BIK. Tam możesz pobrać raport, w którym sprawdzisz swoją historię kredytową.

Podsumowująć, biorąc kredyt trafiasz do BIK. Twoja wiarygodność kredytowa zaczyna być budowana. Warto więc spłacać zobowiązania terminowo, aby Twoja punktacją była jak największa.

ocena punktowa BIK

Czym jest ocena punktowa?

Ocena punktowa, czyli tzw. scoring polega na określeniu wiarygodności kredytowej. Twój profil kredytowy jest porównywany z profilami innych Klientów banków. Czym bardziej Twoj profil podobny jest do profilu Klientów spłacających zobowiązania terminowo, tym lepszy masz scoring.

Podstawowe rzeczy o które trzeba dbać to, terminowe spłacanie zobowiązań. Nieprzekraczanie debetów na rachunkach czy kartach kredytowych.

ikona jakie konto wybrać

Jakie konto wybrać przy rejestracji?

Do wyboru masz Konto Podstawowe, Konto Próbne oraz Konto Premium.

Konto Podstawowe pozwala na wygenerowanie informacji ustawowej. Nie ma w niej niestety oceny punktowej. Przy rejestracji najlepiej jest wybrać Konto Próbne. Pozwala ono na wygenerowanie jednego bezpłatnego raportu z oceną punktową. To jest najkorzystniejszy wybór.

obrazek rejestracja w bik

Jak założyć konto w BIK?

Aby założyć konto w BIK, trzeba przejść na stronę bik.pl i w prawym górnym rogu kliknąć „rejestracja”. Wniosek do rejestracji w BIK dostępny jest bezpośrednio pod adresem sprawdzswojbik.pl/wniosek

Mam nadzieję, że znalazłeś odpowiedź na pytanie jak sprawdzić czy jesteś w BIK.

W razie watplikości bądź dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy.